Smaczne pieczywo

Dzisiaj nie wyobrażamy sobie dnia bez chleba, bułek, rogali. W Polsce spożywa się blisko 100 kg pieczywa rocznie na osobę. Pieczywo piecze się z ciasta przyrządzonego z mąki, wody, soli i rozmaitych dodatków takich jak: mleko, środki spulchniające, przyprawy ziołowe, węglowodan, substancje zapachowe, pestki dyni, słonecznika, soja, mak, sezam, suszone śliwki. W dzisiejszych czasach ze powodu na kierunek rozwoju przemysłu młynarskiego kraje zachodnie wyrabiają najwięcej pieczywa białego, które z przykrością stwierdzam nie należy do najzdrowszych.

019

Konsumowanie go leży u podstaw nasilania się wielu chorób cywilizacyjnych. Mąka, z której piecze się białe pieczywo jest pozbawiona większości wartościowych składników odżywczych. Za najzdrowsze uważa się pieczywo razowe (z mąki pszennej i żytniej) gromadzi bo najwięcej istotnych i cennych składników odżywczych wśród innymi: błonnik, białko, tłuszcz, sole mineralne, witaminy. W szczególności proponuje się konsumowanie pieczywa obejmującego całe ziarna i nasiona roślin oleistych. Niestety ze powodu na rozbudowa przemysłu również ten rodzaj pieczywa nie licząc korzystnymi atrybutami niesie ze sobą zagrożenia. Powiększone w stosunku do lat ubiegłych użycie specyfików ochrony roślin może powodować pozostawanie niebezpiecznych substancji w  ziarnach zbóż i nasion.

Najbardziej przemyślanym wyjściem jest spożywanie różnych gatunków pieczywa. Ze względu na rodzaje użytej mąki wyróżnia się kolejne grupy pieczywa:

– pieczywo żytnie – piecze się je przede wszystkim z mąki żytniej (ciemnej lub jasnej), wody i soli. Ciasto przygotowuje się na zakwasie z niewielkim dodatkiem drożdży i niekiedy mąki pszennej (do 15%). Do tego typu należą: chleb żytni, pumpernikiel;
– pieczywo pszenne – piecze się z różnych typów mąki pszennej. Wśród pieczywa pszennego rozróżnia się wyroby: zwykłe, wyborowe (zawierające 3-15% cukru i tłuszczu oraz inne dodatki) oraz półcukiernicze (obejmujące powyżej 15% cukru i tłuszczu). Do tego typu należą: bułki poznańskie, bagietki francuskie, chleb pszenny, chleb graham, bułki grahamki, chleb pszenny razowy, bułki warszawskie, kajzerki, chleb tostowy, rogale, obwarzanki;
– pieczywo mieszane – jest to pieczywo tworzone z mąki pszennej i żytniej na zakwasie z dodatkiem drożdży. Wśród pieczywa mieszanego natrafimy: chleb sitkowy, wiejski, słonecznikowy,  kaszubski, krakowski, oliwski, mleczny, praski, z soją.

Małym dzieciom poleca się pieczywo typu graham, odradza się z kolei chleby z dodatkiem polepszaczy, środków antypleśniowych, konserwantów. Pieczywo jest jednym z głównych źródeł składników odżywczych i kalorii. Zawiera węglowodany, białka, aminokwasy, tłuszcze, błonnik, potas, fosfor, magnez, wapń, sód, witaminy grupy B, witaminę A oraz E.100 g pieczywa dostarcza około 250 kilokalorii. Niestety pieczywo nie należy do trwałych produktów spożywczych.

Najważniejszym sposobem na zatrzymanie jego świeżości i zapobiegnięcie czerstwieniu jest owijanie go w folię, papier bądź zamrażanie. Najbardziej znaną odmianą pieczywa chleb.