Moda w naszym życiu

W każdej z dziedzin życia mamy do czynienia z jakimś rodzajem mody. Jednak pojęcie to zazwyczaj kojarzy nam się z modą w sensie ubioru i możliwości stworzenia korzystnego wizerunku własnej osoby. W jakiś sposób każdy z nas, chce ubierać się w taki sposób, aby zaspokoić własny gust estetyczny i jednocześnie przypodobać się innym.

45

Chęć zyskania uznania w grupie osób, do której należymy i z którą spędzamy najwięcej czasu, realizujemy za pomocą mody. Świadomość, że nasz wygląd jest pozytywnie odbierany w otoczeniu, zapewnia nam sporą satysfakcję. Wielu z nas, jednak świadomie przeciwstawia się obowiązującej modzie, chcąc podkreślić swoją oryginalność i silną osobowość. Takie postępowanie często jednak może prowadzić do wypatrzonego wizerunku naszej osoby.

Moda pozytywnie wpływa na nasze samopoczucie oraz samoocenę. Satysfakcja, jaką odczuwamy, ubierając się w sposób modny, dodaje nam energii niezbędnej do realizacji wielu codziennych zadań.

Moda ma również za zadanie określać pewne standardy ubioru dostosowane do określonych sytuacji, wydarzeń. Inny wizerunek powinien obowiązywać w przypadku ważnych spotkań zawodowych, a inny w czasie uczestnictwa w imprezach rozrywkowych.

Moda ma również pewne negatywne cechy. Najczęściej zauważaną wadą związaną ze stosowaniem ogólnie przyjętych zasad mody, jest możliwość wykluczenia społecznego. W wielu środowiskach wyłamanie się z obowiązujących trendów mody może być powodem postrzegania takiej osoby w sposób negatywny. Oczywistym wydaje się, być fakt, że takie zjawisko jest niesprawiedliwe, a część osób nie jest w stanie sprostać wymaganiom, jakie stawia moda, choćby ze względu na swoje możliwości finansowe.